Lokaty i inwestowanie

Oszczędzanie to bardzo dobra rzecz. Jeżeli tylko dysponujemy wolnymi środkami, to warto to oczywiście robić. Jednakże najlepiej jeżeli nie jest to tylko zwykłe odkładanie, ale jednocześnie inwestowanie, ponieważ wtedy możliwe jest nie tylko uzbieranie większej sumy, ale również pomnożenie środków. Trzeba jednak pamiętać, ze sposoby inwestowania są różne i generalnie panuje zasada, ze im więcej można zyskać, tym też większe jest ryzyko straty.

Dość pewnym sposobem inwestowania są lokaty bankowe. Ryzyko jest tam minimalne, zaś możliwe do uzyskania przychody są na przyzwoitym poziomie. Lokatę terminową, czy inną można założyć praktycznie w dowolnym banku, bo oferta jest bogata i dostępna. Chodzi jednak o to, aby wybrać ofertę, która będzie najbardziej korzystna dla nas. W poszukiwaniach mogą nam pomóc internetowe strony o tematyce lokat, które zawierają niemal wszystkie dostępne lokaty bankowe, a oferty są na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu można uzyskać chociażby ogólny pogląd na temat tego, jakie produkty są dostępne w poszczególnych bankach i na co warto zwrócić uwagę. Warto jeszcze wspomnieć, że lokaty bankowe są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, ze nawet w przypadku, kiedy bank okazałby się niewypłacalny, wpłacone środki zostaną zwrócone. Sytuacja niewypłacalności banku jest jednak i tak raczej mało prawdopodobna.

Generalnie w lokatach znaczenie ma wysokość ich oprocentowania, która określa jak duży będzie zysk, a także czas ich trwania w przypadku lokat terminowych. Jeżeli chodzi o oprocentowanie, to wpływ maja na niego stopy procentowe ustalane przez NBP, a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej, a także marża, która jest ustalana przez bank. Marżę można jednak w przypadku niektórych ofert negocjować. Należy też zwrócić uwagę, ze można tez mieć pewien wpływ na stopy procentowe, a mianowicie poprzez wybór lokaty o stałym oprocentowaniu. Gwarantuje to, że podczas jej trwania będzie obowiązywało oprocentowanie takie, jakie ustalono w chwili otwierania lokaty. Z koeli wybierając oprocentowanie zmienne można więcej zyskać, jeżeli w tym czasie zostaną podniesione stopy procentowe. Jeśli zaś chodzi o czas trwania lokaty, to tu można wyróżnić lokaty bankowe krótkoterminowe. Trwające na przykład miesiąc lub dwa oraz długoterminowe, np. roczne. Warto pamiętać, że generalnie im dłużej trwa lokata, tym większy można wypracować zysk.  Lokaty mogą być jeszcze odnawialne i nieodnawialne. Lokaty odnawialne zostają automatycznie przedłużone na kolejny okres, kiedy ich termin się zakończy, zaś lokaty nieodnawialne po prostu ulegają zakończeniu z chwilą upływu terminu i wypłaca się zgromadzone i zarobione na nich środki.

Oprócz standardowych lokat istnieją jeszcze lokaty bankowe podwójne, czy walutowe. W przypadku tych pierwszych środki są dzielone na dwie części. Jedna pula jest inwestowana w taki sposób, jak przy innych lokatach, dając przeciętny zysk i minimalne ryzyko, zaś druga cześć jest inwestowana w sposób nieco bardziej ryzykowny, ale dający w zamian większe zyski. Rozwiązanie to z pewnością będzie odpowiadać osobom, które po prostu chcą zarobić więcej. Z koeli lokaty walutowe, to jak nazwa wskazuje lokaty zakładane i prowadzone w obcych walutach, takich jak chociażby dolar, czy frank szwajcarski.  W tym wypadku ogromny wpływ na osiągane zyski ma kurs danej waluty. Inwestowanie w takie lokaty bankowe wymaga więc dobrego przewidywania, tak aby wybrać opcje najbardziej w danym momencie opłacalną. Warto postarać się dobrze wybrać, tak aby odnoszone zyski były jak największe, bo przecież o to w tym chodzi. W tym celu warto zobaczyć  porównanie lokat w bankach – nawigacjafinansowa.pl/lokaty-bankowe i poczytać zamieszczone tam artykuły i rankingi.