Broker kredytów hipotecznych – skorzystać z usług czy nie warto?

Decydując się na kredyty hipoteczne, wielu nabywców domów korzysta z usług brokera, aby znaleźć najlepsze warunki i stawki. Od czasu krachu na rynku nieruchomości jednak praktyki biznesowe brokerów zostały poddane analizie, a kwestia, czy działają oni w najlepszym interesie klientów, jest pod znakiem zapytania. Praca z doświadczonym, kompetentnym brokerem kredytów hipotecznych może pomóc Ci znaleźć właściwą hipotekę, ale istnieją zarówno zalety, jak i wady, które powinieneś rozważyć przed zobowiązaniem się do skorzystania z takich usług.

Zalety

Brokerzy kredytów hipotecznych mają regularny kontakt z wieloma różnymi pożyczkodawcami, o których niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć. Broker może również odciągnąć cię od pewnych pożyczkodawców powiązanych z uciążliwymi warunkami płatności, abyś nie utknął w umowach o kredyt hipoteczny, które zniszczą Twoje finanse. To powiedziawszy, warto przeprowadzić własne badania przed spotkaniem z brokerem. Łatwym sposobem na szybkie zorientowanie się, jakie średnie stawki są dostępne dla rodzaju hipoteki, o którą się ubiegasz, jest użycie kalkulatora hipotecznego. Narzędzia takie jak ta pozwolą ci łatwo porównać stawki i dostarczą dodatkowej wiedzy podczas oceny wiarygodności brokera hipotecznego.

Brokerzy mogą mieć większy dostęp do fajnych hipotek. Niektórzy pożyczkodawcy pracują wyłącznie z brokerami kredytów hipotecznych i polegają na tym, że oni są ich odźwiernymi, którzy dostarczają im odpowiednich klientów. Możesz nie być w stanie dotrzeć do niektórych pożyczkodawców bezpośrednio do uzyskania kredytu hipotecznego. Brokerzy mogą również uzyskać specjalne stawki od pożyczkodawców ze względu na wielkość wygenerowanego biznesu, która może być niższa niż można uzyskać na własną rękę.

Możesz zaoszczędzić na niektórych opłatach

Kilka różnych rodzajów opłat może być zaangażowanych w podejmowanie nowego kredytu hipotecznego lub pracę z nowym pożyczkodawcą, w tym:

  • opłaty za rozpoczynanie procesu pożyczkowego
  • opłaty za złożenie wniosku
  • opłaty za wycenę.

W niektórych przypadkach broker ds. kredytów hipotecznych może być w stanie skłonić pożyczkodawców do zrzeczenia się niektórych lub wszystkich tych opłat, które mogą ostatecznie pomóc zaoszczędzić Ci setki o ile nie tysiące złotych.

Weź te wszystkie mocne strony w kontakcie zastanawiania się czy w Twoim przypadku skorzystanie z usług brokera kredytu hipotecznego to naprawdę dobry pomysł, czy też lepiej będzie jeśli zorganizujesz sobie to wszystko sam na własną rękę. To ważna decyzja, zatem nie podejmuj jej pochopnie.