Do zadłużenia krótkoterminowego można mieć naprawdę różny stosunek. Niektóre gospodarstwa domowe unikają kredytów gotówkowych, jak ognia, a inne pozyskują je regularnie i nie mają zupełnie żadnych problemów ekonomicznych. Kto ma rację w podobnym sporze? Oto krótka dyskusja.
W jakich warunkach kredyt gotówkowy opłaca się najbardziej?
Kredyt gotówkowy opłaca się pod warunkiem zbudowania stabilnej, pozytywnej zdolności kredytowej, którą uzależnia przede wszystkim racjonalny poziom dochodów miesięcznych. Nie chodzi tylko o dochody miesięczne, ale też o kształtowanie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, najlepiej poniżej średniej wynikającej ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego. Takimi statystykami posługuje się większość banków detalicznych w ramach analizy kredytobiorcy. Opłacalność kredytu gotówkowego wynika z szybkiej dostępności, np. przez panel rachunku osobistego w banku komercyjnym. W takich warunkach doradca kredytowy akceptuje wniosek automatycznie, bo widzi, ile wygenerowałeś dochodów na koncie. Poza tym kredyt gotówkowy w okresie bardzo niskich stóp procentowych (obowiązują od ponad dziesięciu lat) nie zagraża zupełnie finansom domowym. Od 2015 roku trwają ponadto prace nad udoskonaleniem schematu ochrony kredytobiorcy przed ponoszeniem nadmiernych kosztów pozadsetkowych. Teraz kredytobiorca nie spłaci więcej niż wynosi podstawowa kwota kredytu gotówkowego. Nie można na kredytobiorce nałożyć astronomicznych kosztów pozaodsetkowych, a także windykacyjnych. Banki detaliczne mają nawet obowiązek, chociażby przy kredytach hipotecznych zaproponować kredytobiorcy w trudniejszej sytuacji normalne warunki restrukturyzacji zadłużenia. Coraz częściej takie praktyki stosuje się przy standardowych kredytach gotówkowych. To bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców zainteresowanych długoterminową współpracą z instytucjami finansowymi.
Czy warto oszczędzać mając do dyspozycji tani kredyt gotówkowy?
Pozytywna zdolność kredytowa stanowi tak naprawdę praktyczną alternatywę dla długoterminowego oszczędzania. Z jakiego powodu? Budowanie bazy oszczędności trwa długo, a niska rata miesięczna wygląda w budżecie domowym znacznie lepiej. Oczywiście rata też w pewien sposób uzależnia, ale dopiero po wystąpieniu poważniejszych problemów życiowych, ekonomicznych w gospodarstwie domowym. Wydatek całej pensji na konsumpcję wcale nie ogranicza zdolności kredytowej pod warunkiem, że kontrolujesz koszty utrzymania. Opłacalność kredytu gotówkowego bierze się też ze sprawnej obsługi klienta, z możliwości szybkiej restrukturyzacji, z łatwości porównywania ofert w bankach detalicznych i parabankach, czy z pokaźnej bazy wiedzy o zadłużeniu.
Popularność kredytu gotówkowego jest spora, a przedstawione czynniki zachęcają nawet do przetestowania takiej formy zadłużenia gospodarstwa domowego. Kredyt gotówkowy jest tani i stosunkowo bezpieczny, jeżeli dbasz cyklicznie o zdolność kredytową.