W jakim wieku opłaca się najbardziej rozpocząć przygodę z sektorem zadłużeniowym? Tak naprawdę im szybciej zainteresujesz się podpisywaniem umów kredytowym, tym lepiej, szczególnie z perspektywie budowania historii spłat. Dlaczego to taka istotna kwestia? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Człowiek, który rozpoczyna dopiero karierę zawodową nie może najczęściej liczyć na duże zarobki, a co za tym idzie na wygenerowanie solidnych oszczędności umożliwiających zaspokojenie ważnych potrzeb konsumpcyjnych, ogólnie życiowych. Co w takiej sytuacji zrobić? Alternatywa dla oszczędności i to bardzo praktyczna to budowanie pozytywnej zdolności kredytowej, która odbije się na szybkim pozyskaniu kredytu gotówkowego, często z bardzo niskim oprocentowaniem. Pozytywna zdolność kredytowa wynika przede wszystkim ze stabilnych zarobków, z reputacji pracodawcy (wiarygodność finansowa, doświadczenie), ze stanu cywilnego (bank, czy firma pożyczkowa nie ma o takie dane prawa pytać we wniosku, jednak to popularna, jednak cały czas opcjonalna praktyka – możesz, ale nie musisz podawać podobnych informacji). Młody człowiek, który rozpoczyna dopiero karierę zawodową może najczęściej pozyskać drobne kredyty gotówkowe w bankach detalicznych, a także zdecydowanie krótkoterminowe chwilówki w parabankach (firmach pożyczkowych funkcjonujących najczęściej w internecie). Na podstawie niewielkich kredytów młody kredytobiorca tworzy historię spłat zobowiązań. Najważniejszy warunek to terminowe wywiązywanie się z opłaty rat. Dlaczego pozytywna historia spłat zobowiązań jest taka istotna na rynku kredytowym? Dzięki niej możesz po pewnym czasie ubiegać się o coraz większe kredyty, w tym kredyty hipoteczne, nawet bez specjalnego wkładu własnego (od tego są odpowiednie ubezpieczenia). Przy dobrej zdolności i historii spłaty zobowiązań, do tego bez wkładu własnego jesteś w stanie skutecznie sfinansować nieruchomość. Młody człowiek świadomy potencjału rynku kredytowego jest w stanie skutecznie wykorzystać wahania stóp procentowych w narodowej, czy nawet międzynarodowej gospodarce. Stopy procentowe, szczególnie niskie zachęcają do długoterminowego zadłużenia. Od ponad dziesięciu lat w Polsce panuje właśnie polityka niskich stóp procentowych. Młody kredytobiorca jest w stanie przez całe życie wykorzystać nawet kilka takich wahań.

Niektóre firmy pożyczkowe obsługują kredytobiorców dopiero od wieku 21 lat, czasami nawet więcej. To pokazuje, że bardzo młodych kredytobiorców nie traktuje się do końca poważnie. Nie jest to do końca dobra praktyka, ponieważ grupa millenialsów działa bardzo ambitnie, rozumie potencjał zadłużenia krótko i długoterminowego, a dodatkowo wywiązuje się odpowiedzialnie ze spłat. Racjonalne firmy pożyczkowe powinny rozpatrzyć współpracę ze wskazaną grupą docelową, ponieważ posiada naprawdę solidne perspektywy. Co myślisz o praktykach zadłużeniowych w młodym wieku i czy zgadzasz się z przedstawionymi argumentami?