Zadłużenie gospodarstwa domowego przy dość bezpiecznych przepisach odnoszących się do kształtowania oprocentowania nominalnego i kosztów pozaodsetkowych to naprawdę racjonalna perspektywa. Na jaki rodzaj zadłużenia warto jednak postawić, aby osiągnąć maksymalne korzyści w zakresie płynności budżetu domowego? W artykule porozmawiamy o zaletach i wadach kredytów gotówkowych, zdecydowanie najpopularniejszych w Polsce.

Co musisz wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Przede wszystkim kredyt gotówkowy to faktycznie pożyczka gotówkowa. Kredytem posługują się wyłącznie banki detaliczne, a pożyczkami gotówkowymi również parabanki w sektorze pozabankowym. W kredycie bank można powiedzieć udostępnia terminowo środki na konkretny cel w zamian za oprocentowanie. Pożyczka gotówkowa to natomiast kapitał na dowolny cel. W umowie pożyczki gotówkowej nie masz do czynienia z żadnym celem i profesjonalnym monitorowaniem kredytobiorcy. Do udzielania kredytów gotówkowych odnosi się szczególnie ustawa o kredycie konsumenckim, natomiast do standardowych kredytów dochodzi jeszcze prawo bankowe. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego to mniej więcej 200 000 złotych. Taka kwota jest bardzo rzadko przydzielana. Średnia dla pożyczki gotówkowej to mniej więcej 30 000 złotych. Pożyczka gotówkowa występuje nie tylko w oddziałach stacjonarnych, ale również w przestrzeni multimedialnej. Do otrzymania pieniędzy kredytobiorca potrzebuje pozytywnej zdolności kredytowej, a w tym obowiązkowego potwierdzenia dochodów. Rzadko dochodzi do dodatkowego zabezpieczenia pożyczki gotówkowej, np. hipoteką, czy ubezpieczeniem (opcjonalne, często wymuszane przez doradców kredytowych). Kredyty gotówkowe to najpopularniejsza kategoria krótkoterminowego zadłużenia, zdecydowanie korzystna dla kredytobiorców.

Pełniejsze zrozumienie charakteru zadłużenia umożliwia lepszą analizę ofert

Kredyt gotówkowy to jedno z najprostszych narzędzi zadłużeniowych, o które zabiega coraz więcej kredytobiorców. Pełne zrozumienie właściwości wskazanego zobowiązania, a także praw kredytobiorcy i kredytodawcy ułatwia poruszanie się po licznych ofertach instytucji finansowych. Czy często korzystasz z pożyczek gotówkowych i jak oceniasz ich potencjał dla gospodarstwa domowego?