Niektórzy z nas posiadają kilka różnych kredytów, co więcej zaciągniętych w różnych bankach. Są to kredyty na mieszkanie, kredyt na samochód i gotówkowe. W takiej sytuacji musimy trzymać nad nimi pieczę – pamiętać o terminach spłaty poszczególnych rat, a także ich wysokości. W sytuacji kiedy takich kredytów mamy więcej z czasem te wszystkie daty mogą nam się pomieszać. W innej sytuacji może być to dla nas też uciążliwe spłacać kilka kredytów w różnych terminach. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. Dla wielu jednak te produkt jest w dalszym ciągu zagadką i bardzo niewiele o nim wiemy.

Kredyt konsolidacyjny – definicja

Co to jest konsolidacja kredytu. Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim kredyt na spłatę innych kredytów i pożyczek. Kredyty i pożyczki, które chcemy skonsolidować łączą się w jedno, dzięki czemu, zamiast kilku rat, mamy szansę otrzymać jedną ratę, co dla wielu z nas może okazać się wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli spłacanie kilku zobowiązań pod względem logistycznym było dla nas dużym problemem i obciążeniem. Skonsolidować możemy w zasadzie każdy kredyt bez względu na jego przeznaczenie, konsolidacja może także obejmować zobowiązania zaciągnięte w różnych bankach, czasami także w instytucjach bankowych. Na rynku dostępne są kredyty konsolidacyjne, których zabezpieczenie stanowi hipoteka, a także kredyty konsolidacyjne, które są niezabezpieczane.

Co jest potrzebne, aby wziąć kredyt konsolidacyjny?

To co będzie potrzebne nam do konsolidacji zależy głównie od tego na jaki typ zdecydujemy. Duże znaczenie dla ostatecznej decyzji banku ma także zdolność kredytowa.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt skonsolidowany, przede wszystkim upraszcza regulowanie zobowiązań, zwykle łatwiej jest spłacać jedną ratę niż kilka w różnych terminach. Konsolidacja pożyczek i kredytów jest najbardziej opłacalna w przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipotecznie. Każdemu z nas zależy na tym aby kredyt konsolidacyjny był jak najtańszy. Musimy jednak pamiętać, że niższa miesięczna rata kredytu skonsolidowanego wynika z tego, że okres jego spłaty został wydłużony w stosunku do konsolidowanych kredytów i pożyczek, oddziałuje to również na łączną kwotę odsetek. A zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji o konsolidacji swoich kredytów powinniśmy dokonać stosownych obliczeń i sprawdzić, co będzie dla nas bardziej korzystne pod względem finansowym. Podstawowe znaczenie ma tutaj nasza indywidualna sytuacja oraz to czego oczekujemy od danej oferty. Wybór kredytu konsolidacyjnego powinien być poprzedzony dokładną analizą wszystkich dostępnych ofert. Powinniśmy mieć na uwadze to, jakie oprocentowanie jest proponowane oraz całkowite koszty kredytu konsolidacyjnego, w tym także prowizje. A zatem kredyt konsolidacyjny to kredyt, w którym połączone zostają wszystkie nasze kredyty i pożyczki. Jest to obecnie coraz bardziej popularne rozwiązanie z uwagi na to, że wiele osób ma na swoich barkach kilka kredytów.

Zobacz także:  Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?