Kilka zobowiązań opiewających na różne sumy, ze spłaty których mamy obowiązek wywiązywać się w różnych terminach może nie tylko obciążać nasz domowy budżet, lecz także powodować niemały dyskomfort, z którym mierzyć się musimy aż do czasu całkowitej spłaty zobowiązań. Pomocą w takim przypadku może okazać się konsolidacja tych pożyczek, czyli połączenie ich w jedną opiewającą na niższą miesięczną ratę. Drogą do tego jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.

„Czy naprawdę potrzebuję konsolidacji?”

Chociaż konsolidacja naszych zadłużeń w pierwszym momencie jawi się nam jako bardzo korzystne rozwiązanie, niestety nie zawsze tak jest. Kredyt konsolidacyjny nie oznacza przecież umorzenia części naszych długów, a niższa miesięczna rata może znacznie wydłużyć całkowity okres kredytowania i podwyższyć całkowity koszt zobowiązania. Właśnie z tego powodu powinniśmy być pewni tego, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego to w naszym przypadku jedynie rozwiązanie. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić naczesz sytuacji finansowej, możemy skorzystać s pomocy specjalisty. Doradca finansowy dokładnie przeanalizuje nasze finanse oraz omówi z nami wszystkie niejasności związane z ewentualnym kredytem, jeśli podejmiemy decyzję o jego zaciągnięciu.

Wybór oferty kredytowej

Jeśli jesteśmy pewni, że zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego to w naszym przypadku dobra decyzja, pozostaje nam wybrać konkretną ofertę. By zrobić to rozsądnie, przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, a są to:

– oprocentowanie kredytu (odsetki wynikające z wysokości oprocentowania danego kredytu są głównym obciążeniem naszych miesięcznych rat; warto również wspomnieć o tym, że są one spłacane na samym początku, a na pozbycie się naszego podstawowego zadłużenia musimy troszkę poczekać, gdyż proporcja odsetek do reszty zobowiązania w comiesięcznych ratach zmienia się na naszą korzyść dopiero z czasem; oprocentowanie powinno być więc bardzo ważnym czynnikiem dla nas jako kredytobiorców);

– wysokość miesięcznej raty i jej wpływ na długość okresu kredytowania (kredyt konsolidacyjny z założenia zakłada jedną miesięczną ratę, która będzie niższa niż suma wszystkich połączonych zobowiązań; to bez wątpienia ogromna zaleta tego rodzaju zobowiązania i zazwyczaj główny powód, dla którego decydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, licząc na znaczne odciążenie naszego domowego budżetu; nie możemy jednak zapominać o tym, że po konsolidacji nasze długi przecież nie znikają – ich wysokość się nie zmniejsza, bo są jedynie rozłożone w czasie; jeśli zatem ewentualna rata będzie stosunkowo niewysoka i dodatkowo obarczona odsetkami, całkowita długość okresu kredytowania również będzie dłuższa niż przed konsolidacją; czasem niestety znacznie dłuższa, czego nie jesteśmy na początku do końca świadomi);

– całkowity koszt zobowiązania (oprocentowanie i odsetki od kredytu oraz cały szereg kosztów dodatkowych to coś, o czym nie powinniśmy zapominać; wydłużony okres kredytowania również wpływa na całkowity koszt konsolidacji, dlatego ważne mogą okazać się wszelakie analizy i symulacje dokonywane przez bank – powinniśmy z nich zawsze korzystać i porównać w ten sposób przynajmniej kilka różnych ofert kredytowych).

Kredyt konsolidacyjny, jak każdy inny rodzaj zobowiązania finansowego, wiąże się z niemałym ryzykiem. Właśnie dlatego decyzja o jego zaciągnięciu powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Jeśli zrobimy to rzeczywiście rozsądnie i ze świadomością, jesteśmy w stanie wspomniane ryzyko zminimalizować.