Gospodarstwo domowe, które chce faktycznie pozyskać dodatkowe pieniądze z banków detalicznych, czy firm pożyczkowych powinno się dokładnie przygotować na spełnienie konkretnych wymagań odnoszących się przede wszystkim do badania zdolności kredytowej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zadłużyć się bez większych problemów, do tego dość ekonomicznie? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Od czego zależy efektywność zadłużenia na krajowym rynku?

Dobre zadłużenie zależy przede wszystkim od stabilnej sytuacji dochodowej gospodarstwa domowego. Stabilna sytuacja oznacza najczęściej posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony. Z innymi formami umów jest naprawdę różnie przy rozpatrywaniu zdolności kredytowej. Pamiętaj, że inne normy kredytowania potrzeb dotyczą klientów indywidualnych, a inne właścicieli działalności gospodarczych. Klient indywidualny ze stabilną umową ma często szanse na wynegocjowanie znacznie lepszych warunków oprocentowania kredytu gotówkowego. Doradca kredytowy po otrzymaniu wniosku od potencjalnego kredytobiorcy natychmiast umieszcza go w widełkach ryzyka zgodnych z polityką instytucji finansowej. Jeżeli mieścisz się w pozytywnych normach, wtedy masz szanse negocjacyjne. Uważaj jednak, aby nie odrzucać wszystkich ofert po złożeniu wniosku kredytowego, ponieważ stracisz w ten sposób punktację w BIK. Każdy złożony wniosek kredytowy trafia bowiem do bazy BIK, a następnie inni doradcy kredytowi mają wgląd do tych czynności. To pokazuje mniej więcej twoje podejście na rynku kredytowym.

Historia spłat dotychczasowych zobowiązań też ma znaczenie

Do uzyskania solidnego zadłużenia potrzebujesz ponadto właściwej historii spłat dotychczasowych zobowiązań i nie chodzi tutaj tylko o pożyczki gotówkowe, ale również o mandaty, czy bieżące rachunki. Doradca kredytowy przegląda bowiem bazę w Biurze Informacji Kredytowej odnoszącą się do zobowiązań w bankach i parabankach, a także bazę w Biurze Informacji Gospodarczej. Ta baza dotyczy natomiast reszty zobowiązań. Praca nad pozytywną zdolnością kredytową to ważna inwestycja długoterminowa. Dzięki dobrej zdolności kredytowej zwiększasz szanse negocjacyjne z bankami detalicznymi i firmami pożyczkowymi. Szybki dostęp do kredytu ratuje też z kryzysu.

Zobacz także:  Maj 2019 - znajdź najtańszy kredyt gotówkowy