Nie ma chyba Kredytobiorcy, który nie narzekałby na formę i koszty spłaty swojego zobowiązania bankowego. Nie inaczej jest w przypadku kredytów samochodowych, które – ze względu na swą złożoność – nie cieszą się aż tak dużą popularnością. Czy mimo to można wyróżnić jakieś wyjątkowe zalety samochodowych zobowiązań kredytowych? Tak, gdyż w przypadku tego typu inwestycji, jest to najkorzystniejsza forma jej finansowania.
Najbezpieczniejsza forma kredytu
Kredyt samochodowy to jedno z najbezpieczniejszych form zobowiązania kredytowego. Dlaczego? Ponieważ osoby wnioskujące o kredyt muszą przedstawić swój wkład własny, podobnie zresztą jak w przypadku kredytów hipotecznych. Poza tym taka forma zobowiązania ma swoje zabezpieczenie. Jest nim nabywane auto, które przez okres spłaty kredytu stanowi (w pewnym stopniu) własność banku. Jeśli zatem Kredytobiorca z jakichkolwiek powodów nie będzie w stanie opłacić kolejnych rat kredytu, bank upłynni samochód, rozliczając się z Klientem tylko w oparciu o tą ruchomość. Między innymi to właśnie dzięki temu kredyty te należą do najtańszych na rynku.
Bezgotówkowa forma transakcji
Kredyt samochodowy udzielany – zwykle – na nowy samochód, jest kredytem bezgotówkowym. Co to oznacza? W praktyce jedynie tyle, że pieniądze w formie gotówkowej nie są przekazywane Kredytobiorcy, lecz przelewane bezpośrednio do Sprzedawcy, czyli najczęściej salonu samochodowego. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Po pierwsze, transferowane w ten sposób środki są zabezpieczone przed kradzieżą. Po drugie, w ten sposób unikamy niedomówień ze strony Sprzedawcy, który mógłby zażyczyć sobie wyższą cenę za wybrany pojazd. Wreszcie po trzecie – cała transakcja jest realizowana w sposób profesjonalny, dzięki czemu Klient banku nie musi angażować sił i środków w jej realizację.
Szeroki pakiet ubezpieczenia
Choć może się to wydawać kontrowersyjne, szeroki pakiet ubezpieczenia oferowany przez bank w ramach kredytu samochodowego, niesie ze sobą wiele korzyści. I choć jest on z reguły kosztowny (może się okazać, że poza bankiem podpiszemy tańszą umowę), to jednak oferuje on szerokie spektrum usług, niezbędnych do bezpiecznego sfinansowania pojazdu w przypadku jego uszkodzenia lub zniszczenia. Wbrew wielu obiegowym opiniom, Kredytodawca nie wprowadza do umowy kredytowej dodatkowych zapisów dotyczących ubezpieczenia, by móc czerpać z tego wyłącznie finansowe korzyści. Na marginesie należy pamiętać, że okres kredytowania auta jest i tak dosyć długi. Nie możemy mieć zatem pewności, czy w trakcie jego „kredytowanej” eksploatacji, nie dojdzie do jego fizycznego uszkodzenia lub zniszczenia.
Podsumowanie
Kredyty samochodowe nie są lubiane przez kierowców, głównie ze względu na szeroką gamę ograniczeń własnościowych, jakie narzucają one Kredytobiorcom. Jednak to właśnie dzięki nim, te specyficzne produkty finansowe są tak tanie. Analogiczny kredyt gotówkowy byłby nie tylko droższy, ale też najprawdopodobniej udzielany zostałby na znacznie krótszy okres.