Jest kilka rzeczy tak przygnębiających jak znalezienie się pod ogromnym zadłużeniem. Niestety, jest to doświadczenie wielu konsumentów, czy to w kontekście kart kredytowych czy finansowania nowego domu. Tak więc, jeśli masz kilka dodatkowych złotych na swoim koncie bankowym, powinieneś ich użyć, aby spłacić swoje pożyczki przed terminem, prawda?

W rzeczywistości decyzja o wyeliminowaniu długu nie jest tak jednoznaczna. Choć niektóre pożyczki są z natury toksyczne dla własnego obrazu finansowego, inne formy kredytu są stosunkowo łagodne. Kiedy rozważasz alternatywne sposoby, w jakie możesz wydać nadwyżkę gotówki, może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku, aby zapłacić jej więcej niż miesięczne minimum.

Długi do wyeliminowania

Niektóre rodzaje długów powinny zostać wyeliminowane tak szybko, jak to możliwe. Ta matematyka jest radykalnie odmienna, gdy spojrzysz na zadłużenie z tytułu kart kredytowych, które dla wielu konsumentów ma dwucyfrową stopę procentową. Najlepszą strategią dla kart kredytowych jest pozbycie się ich tak szybko, jak to tylko możliwe.

Oprócz uwolnienia się od dużego oprocentowania, porzucenie zadłużenia z tytułu kart kredytowych prawdopodobnie poprawi również Twoją zdolność kredytową. Około jedna trzecia waszego najważniejszego wyniku kredytowego jest powiązana z tym, jak bardzo jesteście winni wierzycielom – a obroty na kartach kredytowych są ważone nawet bardziej niż inne rodzaje długów.

Obniżając „współczynnik wykorzystania kredytu” – ile jesteś winien w związku z dostępnym kredytem – możesz zwiększyć swój wynik i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pożyczek, których naprawdę potrzebujesz. Dobrą zasadą jest, aby pożyczyć nie więcej niż 30 procent całkowitej linii kredytowej.

Inną formą kredytu, która może zaszkodzić Twoim finansom, jest pożyczka samochodowa. Chociaż stopy procentowe na tych rynkach są obecnie dość niskie, to długość tych pożyczek może stanowić problem. Średnia pożyczka na samochód trwa prawie sześć lat. To znacznie dłużej niż podstawowy okres gwarancji dla większości producentów, więc możesz stąpać po cienkim lodzie, jeśli coś stanie się z twoim pojazdem i nadal będziesz mieć do spłaty pożyczkę Dlatego dobrym pomysłem jest zakończenie długu samochodowego, gdy jesteś jeszcze objęty gwarancją.

Zobacz także:  Hipoteka: jak przygotować się do procesu aplikacji?